Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Adatvédelmi tájékoztatót itt találja.

Így védd a szemedet a kék fény ellen!

2023. 12. 15. 11:32:37
Így védd a szemedet a kék fény ellen!

A technológia fejlődése azt is magával hozta, hogy egyre több időt töltünk kijelzők – telefonok, tabletek és televízió – előtt. Sőt, van, aki munkájából adódóan ül naponta több órán át a monitornál, így ezekben az esetekben kiemelten fontos, hogy tisztában legyünk az úgynevezett kék fény káros hatásaival és a megelőzésük módjaival.

Természetesen ez nem azt jelenti, hogy teljesen ki kell zárnunk a mindennapjainkból az összes készüléket – ez valószínűleg szinte lehetetlen. Minden esetre jó, ha ismerjük a lehetséges panaszokat. Ebben a cikkben kifejtjük, hogy pontosan mi is az a kék fény, hogyan ismerhetjük fel a káros hatásait, és hogyan védekezhetünk ellene.

Mit nevezünk kék fénynek?

A kék fény mindenhol jelen van az életünkben természetes és mesterséges források formájában is. Azt már tudjuk, hogy a láthatatlan ultraibolya (UV) sugárzás káros a bőrre és a szemre, de az kevésbé ismert – annál inkább fontos -, hogy a látható ibolyakék fény szintén ártalmas lehet. Ez tulajdonképpen olyan nagy energiájú fény, amely az emberi szem által érzékelhető legmagasabb hullámhosszon található. Ez azt eredményezi, hogy a látható kék fény könnyen átjut a szem szaruhártyáján, ezáltal pedig károsíthatja a szemet.

Érdekesség, hogy ez nem mindegyik látható kék fényre igaz. Például megkülönböztethetünk olyan hasznos türkiz fényt is, amelyik alacsony energiaszintű és kifejezetten hasznos számunkra. Nélkülözhetetlen például a jó közérzetünkhöz, illetve a biológiai óránk szabályozásához. A legfontosabb, hogy a mesterséges

Hol találkozhatunk kék fénnyel?

A Nap a kék fény legintenzívebb forrása. Kültéren egész évben, időjárástól függetlenül folyamatosan ér minket a hatása. Beltéren LED lámpák fényeként, vagy laptopok, telefonok és tabletek kijelzőin találkozhatunk vele, de az ablakon behatoló napfény is forrásnak számít.

Mikor a legkárosabb?

Érdemes különösen észben tartani, hogy a kék fény naplemente után lehet a legártalmasabb. Ennek oka, hogy tévesen azt üzeni a szervezetünknek, hogy nappal van, ez pedig leállíthatja, illetve csökkentheti a szervezetünkben a melatonin, azaz az alvásért felelős hormon termelését. Ez az egyik kiváltó oka például az alváshiánynak, amivel egyre többen küzdenek.

Milyen egyéb tünetei vannak?

Ha túl sokáig nézünk egy képernyőt, mint a televízió vagy az okostelefonunk, több panaszt is észrevehetünk magunkon. A leggyakoribb
- a szemszárazság,
- a homályos látás,
- a fejfájás
- a koncentrációs zavar,
- a nyakfájdalmak,
- és CVS. Továbbá tünet lehet még a fejzúgás, a látás romlása és az alvási nehézségek.

Mi az a CVS?
A computer vision syndrome-nak hívjuk azt a jelenséget, amikor a nap végén, miután sok időt töltöttünk a monitor előtt, arra leszünk figyelmesek, hogy elfárad a szemünk, kivörösödik és kiszárad.

Hogyan előzhetjük meg?

1. Éjszaka, alvás közben törekedjünk az elektroszmog teljes elhagyására, mivel a hatása ilyenkor a legkárosabb.
2. Lefekvés előtt 1-2 órával próbáljuk meg hanyagolni a telefonunkat, vagy legalább éjszakai módot használni az esti órákban! A szervezetünk hálás lesz a pihentetőbb alvásért!
3. Ha mégis használjuk, lehetőleg egy olvasólámpa fényénél tegyük, ne pedig teljes sötétségben!
4. Ha sokat ülünk számítógép vagy tablet előtt, válasszunk dioptria nélküli, kékfényszűrős szemüveget.
5. Állítsuk be megfelelően a készülékeink fényerejét és kontrasztját! Ne legyen se túl erős, se túl sötét!
6. Szerezzünk be telefonunkra kékfényszűrő kijelzővédő fóliát! IDE kattintva például az iPhone 15 okostelefonokhoz rendelhetjük meg.

Mindössze néhány egyszerű szabály betartásával sokat tehetünk a szemünk épségéért, és az általános hangulatunkért is. Próbáljunk meg apránként, akár egyesével változtatni a szokásainkon! Legyen ez akár egy újévi fogadalom, megéri!