Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Adatvédelmi tájékoztatót itt találja.

A legfontosabb szempontok Xiaomi 14 vásárlása előtt

2024. 03. 22. 16:11:29
A legfontosabb szempontok Xiaomi 14 vásárlása előtt

Az okostelefon egy olyan eszköz lett az emberek életében, amely nélkül már nem is tudják elképzelni a mindennapjaikat. Az igaz, hogy jól jön, hogy bárhol és bármikor elérhetnek minket, vagy hogy könnyen tájékozódhatunk a készülékünk segítségével, illetve amikor elüthetjük a „felesleges” időt várakozás közben. Erre természetesen egy alapszintű készülék is elegendő lehet, de akkor is számos lehetőségünk van, ha többre vágyunk.

A csúcskészülékeket például azok a felhasználók választják, akik többre vágynak az alsó és középkategóriánál, például azért, mert napi 8-10 órán keresztül használják, akár munkavégzésre is. Ilyenkor érthető, hogy a gyors, akadozásmentes használat az elsődleges szempont, vagy éppen az élesebb fényképek vagy az óriási tárhely.

Bízunk benne, hogy ez a cikkünk nagy segítséget nyújt mindenkinek abban, hogy – az árat leszámítva – melyek a legfontosabb szempontok, amik felmerülhetnek vásárlás előtt, és be is mutatunk egy újdonságot a már jól ismert Xiaomi márkától. De nemcsak akkor lesz hasznos ez az útmutatás, ha a már régóta szemezünk a Xiaomi 14-gyel, hanem akkor is, ha szeretnénk könnyebben eligazodni az információk tengerében. Ha pedig ezek után is merülne fel kérdés, szívesen segítünk az elérhetőségeinken!

Androidos csúcskészülék? Jöhet!

Azt, hogy épp melyik szintről választunk majd magunknak telefont, természetesen az ár befolyásolja a leginkább. A felső kategória jobban megterheli a pénztárcánkat, de ha maximálisan kihasználjuk az új készülékünk előnyeit, akkor érdemes megfontolnunk ezt is.

Amikor már eldöntöttük, hogy milyen keretet szánunk rá, következhet a márka. Nem szeretnénk háborút indítani az IOS,- és Android-felhasználók között, hiszen mindkét operációs rendszernek megvannak az előnyei és a hátrányai. De ha az utóbbihoz húz a szívünk, a Xiaomi megbízható hátteret biztosít hozzá saját felhasználói felülettel kiegészítve, a minőségről nem is beszélve. Itt kerül a képbe a Xiaomi 14!

Hol kezdjük a válogatást?

Amikor kiválasztottuk az árkategóriát és a márkát, az bizonyára nem lesz elég ahhoz, hogy rá is nyomjunk a „Kosárba helyezés” gombra, és le is adjuk a megrendelésünket. Ezt ideális esetben több óra böngészés előzi ezt meg, és mi ehhez adunk útmutatást.

Az egyes jellemzők prioritása egyénfüggő, de most kezdjük a kijelzővel, hiszen ez az az eleme egy telefonnak, amelyik mindig szem előtt lesz és csalódást okozhat, ha mégsem olyan minőségű, mint amire számítottunk. Ha szeretnénk bővebben olvasni erről a témáról, akkor IDE kattintva egy korábbi cikkünkben részletes összefoglalót találunk.

Lerövidítve lehetőség szerint az OLED kijelzőt (vagy annak különböző típusait) válasszuk, szemben az LCD-vel. Az OLED ugyanis sokkal élénkebb és kontrasztosabb végeredményt nyújt. A Xiaomi 14 kijelzője LTPO OLED, így ezt a pontot kipipálhatjuk! Ráadásul a maximum fényereje az egész piacon kiemelkedő: 3000 nit, ami garantáltan helyt áll a vakító napfényben is!

Ezen túl minden olyan paraméter is adott a telefonhoz, ami a szintjén elvárható: 120 Hz-es képfrissítés, Dolby Vision és HDR10+ kompatibilitás és 1200 x 2670 képpont felbontás. Sőt, a biztonságról is gondoskodott a gyártó: a kijelző alá ujjlenyomat-olvasót rejtett, ha pedig a karcoktól félnénk, Gorilla Glass Victus üveg segít megőrizni az állapotát.

Hogyan válasszak külső paramétereket?

Az előbbi felsorolásban nem esett szó a képernyő méretéről, legfőképp azért, mert ez az adat összefügg a következő szempontunkkal, a külső paraméterekkel. Ehhez először azt nézzük meg, hogy mekkora a jelenlegi készülékünk, és hogy ez megfelel-e számunkra, vagy esetleg kisebbet/nagyobbat szeretnénk. Vegyük figyelembe azt is, hogy az egykezes használat mennyire fontos számunkra, vagy hogy gyakran tartjuk-e a nadrágzsebünkben, vagy inkább táskában.

Jelenleg általánosságban nézve a 6,9 hüvelykes kijelző már nagynak számít, de a telefon magassága és vastagsága is beszédes lehet. Ha inkább a kisebb készülékek irányában nézelődünk, a Xiaomi 14 remek kompromisszum lehet 6,36 hüvelyk képátlójú képernyőjével, és 152,8 x 71,5 x 8,2 mm (vagy 8,3 mm) méreteivel.

És hogy miért találunk két különböző számot a vastagságnál? A kínai gyártótól már megszokott okból: a telefont két féle hátlappal – szilikon vagy üveg – adta ki. Emiatt a súlyban is felfedezhetünk különbséget: 188 vagy 193 grammosak a készülékek, és nem szabad megfeledkeznünk a telefontok által keletkezett pluszról sem!

Az erős belső és az aksi kapcsolata

Menjünk tovább a listánk következő elemére, a készülékek teljesítményére! Ez legfőképp egy energiaigényes játék használatakor, multitasking során, vagy esetleg akkor hasznos, ha sokat utazunk és minél tovább, minél többet használnánk egyetlen töltéssel. Ha ebbe szeretnénk jobban beleásni magunkat, akkor először a rendszerchip minőségét és a RAM méretét kell megvizsgálnunk.

Chipből számos típust különböztethetünk meg a piacon, ezért mi azt tanácsoljuk, hogy mindenképp olvassunk utána, hogy a kinézett telefonban milyet találunk, és hogy az milyen teljesítménnyel bír. A RAM ellenőrzése egyszerűbb lesz, mivel gigabájtban mérjük a méretét, és minél nagyobb ez a szám, annál gyorsabb lesz a végeredmény. Átlagosan 6-8 GB-ot kapnak a készülékek, ami elegendő lesz a hétköznapi használat során. Csúcsmodelleknél pedig akár 16 GB-ig is felmehetünk, ami biztosítja az akadozás nélküli működést!

Igaz ez a Xiaomi 14-nél is, ami 8, 12 vagy 16 GB RAM-ot kapott, és a Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 chipjét, ami szintén kiemelkedő minőségű. Így ebből a szempontból sem fog cserben hagyni minket a Xiaomi újdonsága!

Ebben ne kössünk kompromisszumot!

Az applikációkhoz és a nagyobb méretű fájlokhoz az is elengedhetetlen, hogy mindennek legyen helye a telefonunkon anélkül, hogy az kihatással lenne a minőségére. A csúcskategóriában ritkán kell ezzel kapcsolatban kompromisszumot kötnünk. A tárolókapacitást gigabájtban adják meg, és érdemes minimum 128-ban gondolkodni. De ha biztosra szeretnénk menni, válasszunk ennél is nagyobbat, vagy bővíthető változatot!

A Xiaomi 14 előbbit teszi lehetővé, ugyanis a tárhelye minimum 256 GB, de akár 1 TB-os méretben is elérhető. Ne felejtsük el ellenőrizni a forgalmazónál az aktuális változatokat megrendelés előtt! Memóriakártyának ritkán „szorítanak helyet” a felső kategóriában, de a Dual-SIM mód adott ennél az okostelefonnál is, amelynek segítségével egy időben két telefonszámot is használhatunk.

Válasszunk bátran gyorstöltést!

A két legutóbbi szempontunkkal összefügg a sorban következő, azaz az üzemidő. Biztosak vagyunk benne, hogy sokan ismerjük azt az érzést, amikor megfeledkeztünk a töltésről és egy fontos helyzetben váratlanul kikapcsolt a telefonunk, vagy egyszerűen hamar lemerült az hosszú használat miatt és takarékoskodnunk kellett az energiával.

Ha ezt szeretnénk ezt elkerülni az új mobilunknál, akkor elsősorban az akkumulátor kapacitása lesz mérvadó. Ezt az értéket mAh-ban adják meg a gyártók. Aktív használathoz minimum 4500-5000 körülit keressünk, ami nagy méretű RAM-mal kiegészítve megfelelő teljesítményt biztosít.

A másik kellemetlenség, ami az aksival kapcsolatban érhet minket, az az, hogy hosszú percekig vagy akár órákig is tarthat a teljes feltöltése. Manapság szerencsére egyre nagyobb kapacitású töltők állnak a rendelkezésünkre, amit wattban mérünk. Már egy 20 wattos töltővel is szép eredményt érhetünk el, de minél nagyobb ez a szám, annál gyorsabb lesz.

Az is fontos, hogy a telefon is támogassa az adott kapacitást, így érdemes a saját adapterével használni, vagy ha az adott modellhez nem csomagol a gyártó, hozzáillőt vásárolni. A Xiaomi 14 akkumulátora 4610 wattos és 90 wattos vezetékes, vagy 50 wattos vezeték nélküli töltést támogat. Így, ha ezt választjuk, 100%-ra akár 31 perc alatt is feltornázhatjuk az energiaszintjét!

Xiaomi és Leica együttműködés

Egy okostelefonnak talán a kamera az az alkotóeleme, amely sokak számára az első helyen szerepel, és nehéz megtalálni belőle az ideális minőségűt, ugyanis nagy eltéréseket tapasztalhatunk a készülékeknél. Arról is gyakran olvashatunk, hogy a megapixelek száma nem minden esetben jelent jobb minőséget, de azért ez is árulkodó információ lehet két azonos szintű modellnél.

Segítséget nyújthat még az optikai zoom jelenléte vagy a rekeszérték is, ami a kamera teljesítményét jelzi éjszaka. Ilyenkor például az „f/1.6”-t keressük, amiben minél kisebb a szám, annál jobb lesz sötétben a kép minősége.

A Xiaomi 14 hátlapján három 50 megapixeles egység foglal helyet Leica lencsékkel és egy dupla LED vakuval. Az egyik egy széles látószögű f/1.6 rekeszértékkel, a második egy telefotó kamera optikai zoommal és f/2.0 rekeszértékkel, a harmadik pedig egy széles látószögű f/2.2 rekeszértékkel. Videózni akár 8K felbontásban is lehet ezzel a hármassal, ami több mint elegendő! Az előlapon 32 megapixel támogatja a szelfikészítést, f/2.0 rekeszértékkel és széles látószöggel. A HDR és a panoráma mód is adott csakúgy, mint a hátoldalon.

Erről se feledkezzünk meg!

Ha mindegyik felsorolt paraméter elnyerte a tetszésünket a kiszemelt telefonban, utolsó lépésként lássuk az extra funkciók listáját, amelyek megkönnyítik majd a mindennapjainkat!
- Ha szeretnénk a telefonunkkal fizetni a bankkártyánk helyett, akkor az NFC chipet keressük,
- fontos még a Wi-Fi és a Bluetooth kapcsolat is, ami szerencsére valamennyi készülékben megtalálható már,
- és vannak még egyéb kiegészítő lehetőségek is, mint az iránytű, a gyorsulásmérő vagy a magasságérzékelő.

A Xiaomi 14-ben mindez alapértelmezett, az NFC esetében viszont fontos megjegyeznünk, hogy egyes Xiaomi modelleknél ez az alkotóelem változó, így a megjegyzés rovatban jelezzük ezt az igényünket!

Ha a cikkben összefoglalt szempontokat ellenőrizzük, az biztosan meg fogja könnyíteni az új készülékünk kiválasztását! Ha pedig meggyőzött minket a Xiaomi 14, IDE kattintva találjuk az elérhető modelleket. Válasszunk ezután a szállítási és fizetési lehetőségek közül, és véglegesítsük pár lépésben!