Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Adatvédelmi tájékoztatót itt találja.

Jó-e a telefonomnak a gyorstöltés?

2023. 03. 21. 11:52:22
Jó-e a telefonomnak a gyorstöltés?

A mai, rohanó világban az okostelefonunk töltésére szánt idő hossza fontosabb, mint valaha. Nem meglepő, ha minél hamarabb szeretnénk megoldani, és ezt az okostelefon-gyártók is felismerték. Így tört utat magának a gyorstöltés, ami korábban még csak a csúcskészülékek sajátossága volt, mára viszont már középkategóriás telefonokban is találkozhatunk vele.

Jogosan merülhet fel azonban a felhasználóban, hogy a gyorsaságért cserébe le kell-e mondania más tulajdonságokról, vagy hogy milyen hatással van az akkumulátorra ez a funkció. Mi most a technikai hátterébe ássuk bele magunkat, és eláruljuk, hogy mire érdemes figyelned a használatakor, hogy minél jobban kíméld a telefonodat.

Hogyan működik a gyorstöltés?

A gyorstöltés egy olyan töltési technika, aminek köszönhetően az okostelefonunk a hagyományos módszerekhez képest sokkal gyorsabban jut energiához, lerövidítve ezzel a töltési időt. A normál töltők általában 5 voltos feszültség és 1-2 amperes áramerősség mellett töltenek. Ezzel összevetve gyorsabb társaik akár 9,7 voltos működésre is képesek.

Ez a teljesítmény felveti a túlmelegedés lehetőségét, amire a gyártóknak is gondolniuk is kellett. Ezt úgy előzik meg, hogy a töltésvezérlést nem az okostelefonba szerelik, hanem a töltőfejekbe. Ellenkező esetben a telefonnak olyan hőmérséklettel kellene megbirkóznia, ami idővel hardveres meghibásodást okozna, így azonban mindez elkerülhető.

Árthat-e hosszútávon?

A gyorstöltésnek az az alapkoncepciója, hogy legtöbbször akkor töltjük fel a telefonunkat, amikor már teljesen lemerült, így hirtelen kell nagy töltöttséget elérnie a készüléknek. A 100%-hoz közeledve pedig egyre kevesebb energia kerül egyszerre a telefonba, hogy kímélje az akkumulátort.

Ha rendszeresen használjuk a gyorstöltést, érdemes szem előtt tartanunk, hogy az akkumulátor jobban teljesít, ha lassabban töltjük. A gyorstöltés felforrósíthatja azt, viszont jelentős kárt nem okoz. Sokkal fontosabb szempont, hogy megfelelő töltési technikát alkalmazzunk.

Hol ronthatom el a gyorstöltés használatát?

- A gyorstöltés károsíthatja az akkumulátort, ha teljesen vagy majdnem teljesen feltöltött állapotban dugjuk töltőre, vagy megfeledkezünk róla és órákig ott hagyjuk.
- Érdemes odafigyelni a hőmérsékleti viszonyokra is, hiszen a túl meleg vagy túl hideg közeg (és ezek váltakozása) is hatással lehet a gyorstöltésre.
- Csak azon a telefonon használjunk gyorstöltőt, amelyik kompatibilis vele. Ha a készülék nem támogatja ezt a módot, ártalmas lehet.

Hogyan védhetem meg az akkumulátort?

Szerencsére néhány alapszabályt betartva a legújabb készülékeknél nincs miért aggódnunk. Ha kímélni szeretnénk a telefont, érdemes 20 és 80% között tartani a töltöttségét. Ebben az esetben figyelmen kívül hagyhatjuk, hogy a töltés többször rövid, vagy egyszer hosszabb ideig zajlik.

A mi javaslatunk az, hogy egy kis odafigyeléssel bátran használjuk a gyorstöltés lehetőségét, azonban ha tehetjük, inkább a hagyományos (5 voltos és 2 amperes) töltőt válasszuk. Így a gyorsaság megmarad azokra a helyzetekre, amikor minden perc számít.

Ha pedig töltőre van szükséged, mobiltelefon-tartozékaink között megtalálod webáruházunkban.